دانستنی های لیزر

آیا در دوران بارداری لیزر موهای زائد خطرناک است؟

در دوران بارداری، بدن زنان باردار دستخوش تغییرات زیادی می شود. یکی از این تغییرات هورمون رشد مو می باشد، پاها ورم می کنند، این اتفاق ممکن است در هر نقطه ای از بدن رخ دهد اما معمولاً روی شکم، پستان ها و صورت دیده می شوند.

اما آیا لیزر موهای زائد در دوران بارداری بی خطر است؟ لیزر درمانی چه تاثیراتی بر بدن و مهمتر از آن جنین می تواند داشته باشد؟

حذف موهای زائد هم در دوران بارداری می تواند چالش برانگیز باشد. وقتی شکم به اندازه خاصی بزرگ شد، اصلاح کردن تقریباً غیرممکن می شود. در حالی که این روزها زنان زیادی، گزینه های حذف دائمی موهای زائد را ترجیح می دهند؛ مانند از بین بردن موها با لیزر، بسیاری هنوز نمی دانند که چه کاری ایمن است و کدام ایمن نیست. متأسفانه، تحقیقات کافی در مورد این موضوع انجام نشده است تا تعیین کند که آیا این پروسه در دوران بارداری ایمن است یا خیر. اما ما به شما توصیه می کنیم تا پس از تولد کودکتان صبر کنید!

 

دوران-بارداری-چه-تاثیری-بر-روی-رشد-مو-دارد؟

دوران بارداری چه تاثیری بر روی رشد مو دارد؟

در دوران بارداری به دلیل نامتعادل بودن هورمون ها، به دلیل افزایش در ترشح هورمون های مردانه یا آندروژن ها از تخمدان ها و جفت سبب رشد بیش از حد مو در بدن می شود. خوشبختانه، موهای بدن که ناشی از هورمون های بارداری هستند، پایدار نیستند و همه چیز تنها شش ماه پس از تولد کودک، به حالت عادی برمی گردد.

خطرات-لیزر-موهای-زائد-برای-خانم-های-باردار

خطرات لیزر موهای زائد برای خانم های باردار

بسیاری از متخصصان توصیه میکنند، در دوران بارداری لیزر موهای زائد انجام ندهید.در صورتی که لیزر موهای زائد توسط FDA تایید شده و ایمن در نظر گرفته شده است، اما مطالعات کافی در مورد اینکه زنان باردار چطور تحت تأثیر قرار می گیرند؛ انجام نشده است. در سال 2017 ، مجله بین المللی درماتولوژی زنان، مطلبی را در مورد ایمنی پروسه های لیزر زیبایی منتشر و ذکر کرد که مطالعات کافی در مورد اثرات روی زنان باردار انجام نشده است؛ تا بتوان به نتیجه ای رسید.
با وجود اینکه از لیزر برای درمان بیماری هایی مانند سنگ کلیه و زگیل های تناسلی در زنان باردار استفاده شده است؛ اما اغلب توصیه می شود تا بعد از تولد کودک صبر کنید تا از درمان های زیبایی لیزری استفاده کنید.

 

چرا باید بعد از دوران بارداری لیزر موهای زائد انجام داد

باتوجه به تحقیقات اندکی که در مورد ایمنی لیزر موهای زائد برای خانم های باردار صورت گرفته است و با دلایلی که در بالا ذکر شد بهتر است که تا تولد کودک صبر کنید. در ادامه مقاله به دلایل دیگر اشاره می کنیم:

بارداری-سبب-هایپرپیگمانتاسیون-پوست-می-شود

بارداری سبب هایپرپیگمانتاسیون پوست می شود

زنان در دوران باردار سطح هورمون ها تغییر کرده و دچار تغییر رنگ پوست یا هایپرپیگمانتاسیون می شوند اتفاق غیر معمولی نیست. تیره شدن رنگ پوست باعث کاهش کنتراست بین رنگ پوست و موهای بدن می شود و این مسئله، هدف قرار دادن فولیکول مو را برای لیزر دشوارتر می کند. این نه تنها بدان معناست که درمان با احتمال کمتر جواب خواهد داد بلکه، هزینه بیشتری را به شما تحمیل خواهد کرد زیرا به جلسات درمان بیشتری نیاز خواهید داشت.

 

اختلال چرخه رشد مو در دوران بارداری

به این نکته توجه نمایید، هورمون های مردانه یا آندروژن ها ترشح شده در دوران بارداری، چرخه رشد مو را از بین می برد و عملکرد و تاثیر گذاری لیزر درمانی را کاهش می دهد، بنابراین این موضوع نیز می تواند هزینه های شما را افزایش دهد زیرا به جلسات بیشتری نیاز خواهید داشت.در زمان بارداری، تمرکز اصلی شما باید روی سلامت خود و کودکتان باشد.

 

افزایش حساسیت پوست در دوران بارداری

زنان باردار خون رسانی بدنشان افزایش پیدا کرده و سبب کشیده شدن پوست در ناحیه شکم و پستان ها می شود. این باعث نازکی و حساسیت زیاد پوست به لمس شدن می شود که درنتیجه، زمان ایده آلی برای انجام درمان لیزر موهای زائد نیست. اگرچه کرم های بی حس کننده و سیستم های خنک‌کننده می توانند به راحت تر شدن جلسات درمان لیزر کمک کنند، باز هم ممکن است لیزر درمانی باعث ناراحتی بیشتر در دوران بارداری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *